Dnevna štampa Marketing Redakcija Kontakt
„Snimak” nije rasvijetljen, izborni zakoni nijesu primijenjeni * Protest prijavljen, odluka u petak * Sin vladinog funkcionera švercovao kilogram droge * Lete 40 sati preko norme, bezbjednost dovedena u pitanje * Magija boja neba i mora * Ima 39 žena i 94 djece, i opet bi se ženio * „Snimak” nije rasvijetljen, izborni zakoni nijesu primijenjeni
ISSN 1800-6299
  Izdanje: 11-11-2015

Porudzbenica
Rubrike
Pogledajte

Strip Dana

Strip

Riječ Dana
N/A:
N/A

Vic Dana :)

N/A







Arhiva
Dan:
Mjesec:
God:

Razno
Uclani se

Vijest dana EVROPSKA KOMISIJA U IZVJEŠTAJU OŠTRO KRITIKOVALA CRNU GORU ZBOG NEDOSTATKA NAPRETKA U VLADAVINI PRAVA
„Snimak” nije rasvijetljen, izborni zakoni nijesu primijenjeni Ograničeni rezultati u borbi protiv kriminala i korupcije, poručio evropski komesar Johanes Han Očekujemo da će svi incidenti na protestima opozicionih partija i navodi o prekomjernoj upotrebi sile tokom tih događaja biti adekvatno ispitani, ističe se u izvještaju Evropske komisije
Dan - novi portal
U Cr­noj Go­ri u po­sled­njih 12 mje­se­ci ni­je bi­lo po­li­tič­kog i prav­nog epi­lo­ga zlo­u­po­tre­be dr­žav­nih re­sur­sa u par­tij­ske svr­he, to jest afe­re „Sni­mak”, a is­tra­ga ni­je ot­kri­la ni ko sto­ji iza šver­ca 250 ki­lo­gra­ma ko­ka­i­na ko­ji je ot­kri­ven pro­šle go­di­ne u lu­ci Bar, na­ve­de­no je u iz­vje­šta­ju Evrop­ske ko­mi­si­je (EK) o na­pret­ku Cr­ne Go­re u pro­ce­su evrop­skih in­te­gra­ci­ja. Pre­ma iz­vje­šta­ju ko­ji je ju­če ob­ja­vio i obra­zlo­žio ko­me­sar EU za pre­go­vo­re o pri­dru­ži­va­nju Jo­ha­nes Han, oče­ku­je se da će svi na­sil­ni in­ci­den­ti na pro­te­sti­ma opo­zi­ci­o­nih par­ti­ja bi­ti ade­kvat­no is­pi­ta­ni, a po­seb­no na­vo­di o pre­ko­mjer­noj upo­tre­bi si­le to­kom ovih do­ga­đa­ja. Cr­na Go­ra je u iz­vje­šta­ju oštro kri­ti­ko­va­na, iz­me­đu osta­log, zbog ne­do­stat­ka bor­be pro­tiv ko­rup­ci­je na vi­so­kom ni­vou, ali i zbog to­ga što ni­je bi­lo ak­ci­ja od­u­zi­ma­nja imo­vi­ne ste­če­ne vr­še­njem kri­vič­nog dje­la, u pr­vom re­du, šver­com dro­ge.
Pre­ma mi­šlje­nju EK, sve po­li­tič­ke par­ti­je tre­ba da ob­no­ve kon­struk­ti­van po­li­tič­ki di­ja­log u par­la­men­tu.
Han je na kon­fe­ren­ci­ji u Bri­se­lu ka­zao da je Cr­na Go­ra ostva­ri­la na­pre­dak u pro­ce­su pre­go­vo­ra o pri­stu­pa­nju, uklju­ču­ju­ći i otva­ra­nje osam po­gla­vlja od vre­me­na ka­da je ob­ja­vljen iz­vje­štaj pro­šle go­di­ne.
–Bi­lans re­zul­ta­ta za bor­bu pro­tiv ko­rup­ci­je i or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la je, me­đu­tim, i da­lje ogra­ni­čen. U ve­zi ključ­nih za­ko­na i struk­tu­ra ko­je sa­da po­sto­je po­treb­no je ra­di­ti i sta­vi­ti bi­lans re­zul­ta­ta u fo­kus pa­žnje – po­ru­čio je Han.
On sma­tra da po­sto­ji po­tre­ba za kon­struk­tiv­nim di­ja­lo­gom iz­me­đu Vla­de i opo­zi­ci­je.
–To po­sta­je još hit­ni­je ima­ju­ći u vi­du ne­dav­na de­ša­va­nja u dr­ža­vi – is­ta­kao je Han.
Šef je­di­ni­ce za Cr­nu Go­ru u Evrop­skoj ko­mi­si­ji Dirk Lan­ge po­ru­čio je da 2016. go­di­na tre­ba da bu­de go­di­na re­zul­ta­ta. On je to sa­op­štio na sa­stan­ku sa pot­pred­sjed­ni­kom Vla­de Du­škom Mar­ko­vi­ćem, ko­ji je upri­li­čen po­vo­dom ob­ja­vlji­va­nja iz­vje­šta­ja o na­pret­ku.
Evrop­ska ko­mi­si­ja je u iz­vje­šta­ju kon­sta­to­va­la da se is­tra­ge o ko­rup­ci­ji ne od­no­se na vi­sok ni­vo, već sa­mo na sred­nji i ni­ži, te da u jed­nom bro­ju vi­so­ko­pro­fil­nih slu­ča­je­va ozbilj­na is­tra­ga ni­ka­da ni­je po­kre­nu­ta. Za 26 po­gla­vlja (od ukup­no 33 ko­ja su pred­met ocje­ne) na­ve­de­no je da je po­stig­nut „od­re­đen na­pre­dak”, što je troj­ka na ska­li od je­dan do pet. Na toj ska­li, je­dan je na­za­do­va­nje na evrop­skom pu­tu, a pet mak­si­ma­lan na­pre­dak. Od dru­gih po­gla­vlja, za šest se na­vo­di da je po­stig­nut „do­bar na­pre­dak”, dok je ove go­di­ne za jed­no po­gla­vlje (to je po­gla­vlje dva – slo­bo­da kre­ta­nja rad­ni­ka) oci­je­nje­no da ni­je bi­lo ni­ka­kvog na­pret­ka.
EK u iz­vje­šta­ju uka­zu­je da po­sto­je sum­nji­va tr­go­vi­na du­va­nom u lu­ci Bar jer se mno­ge po­šlji­ke ci­ga­re­ta ša­lju na sum­nji­ve de­sti­na­ci­je.
Pre­ma do­ku­men­tu EK, iz­bor­no za­ko­no­dav­stvo mo­ra bi­ti pot­pu­no pri­mi­je­nje­no, a po­seb­no elek­tron­ska iden­ti­fi­ka­ci­ja bi­ra­ča.
Na­vo­di se da su po­je­di­ne opo­zi­ci­o­ne par­ti­je or­ga­ni­zo­va­le pro­te­ste is­pred par­la­men­ta, ko­ji su na kra­ju za­vr­še­ni su­ko­bi­ma po­li­ci­je i de­mon­stra­na­ta, u ko­ji­ma je bi­lo po­vri­je­đe­nih li­ca.
–Oče­ku­je se da će svi in­ci­den­ti na­si­lja i na­vo­di o pre­ko­mje­rnoj upo­tre­bi si­le to­kom ovih do­ga­đa­ja bi­ti ade­kvat­no is­pi­ta­ni – pi­še u iz­vje­šta­ju.
Ka­ko je da­lje na­ve­de­no, upr­kos ne­kim no­vim slu­ča­je­vi­ma u obla­sti spre­ča­va­nja šver­ca dro­ge, tr­go­vi­ne oruž­jem i kri­jum­ča­re­nja mi­gra­na­ta, Cr­na Go­ra je po­ka­za­la ma­li na­pre­dak u rje­ša­va­nju kom­plek­snih ob­li­ka kri­mi­na­la kao što su tr­go­vi­na lju­di­ma i pra­nje nov­ca. U ve­li­kom bro­ju slu­ča­je­va, ka­ko je oci­je­nje­no, bi­lo je ma­lo na­po­ra da se raz­bi­ju ši­re kri­mi­nal­ne mre­že.
–Broj pra­vo­sna­žnih pre­su­da za or­ga­ni­zo­va­ni kri­mi­nal i da­lje je na ni­skom ni­vou, bez ve­ćih pro­mje­na tren­da u po­sled­njih ne­ko­li­ko go­di­na. Na­kon ak­ci­je od­u­zi­ma­nja 250 ki­lo­gra­ma ko­ka­i­na sa te­ret­nog bro­da u lu­ci Bar pro­šle go­di­ne, is­tra­ga o tom slu­ča­ju ni­je iden­ti­fi­ko­va­la mre­žu ko­ja je or­ga­ni­zo­va­la tu ope­ra­ci­ju šver­ca dro­ge. Po­red za­ple­ne ove ve­li­ke ko­li­či­ne nar­ko­ti­ka, ni­je bi­lo dru­gih ak­ci­ja od­u­zi­ma­nja dro­ge u Ba­ru upr­kos zna­ča­ja­nom bro­ju kon­tej­ne­ra pri­sti­glih iz Ju­žne Ame­ri­ke – kon­sta­tu­je Evrop­ska ko­mi­si­ja.
Oni sma­tra­ju da tr­go­vi­na lju­di­ma osta­je pro­blem, te da je, upr­kos na­pret­ku u po­gle­du in­sti­tu­ci­o­nal­nog i prav­nog aspek­ta, Cr­na Go­ra ostva­ri­la ogra­ni­če­ne re­zul­ta­te ka­ko u po­gle­du žr­ta­va ko­je su iden­ti­fi­ko­va­ne, ta­ko i u po­gle­du slu­ča­je­va ko­ji su pro­ce­su­i­ra­ni.
Kon­sta­to­va­no je da ko­rup­ci­ja i da­lje pre­o­vla­da­va u mno­gim obla­sti­ma i da i da­lje pred­sta­vlja ozbi­ljan pro­blem.
–Re­zul­ta­ti is­tra­ga, kri­vič­nih go­nje­nja i pre­su­da u slu­ča­je­vi­ma ko­rup­ci­je ogra­ni­če­ni su na ni­ži i sred­nji ni­vo. Ve­li­ki broj is­tra­ga u ve­zi sa pri­ja­va­ma o ko­rup­ci­ji ni­ka­da ne do­vo­di do op­tu­žni­ca. Do sa­da ni­je bi­lo ko­nač­nih pre­su­da ve­za­nih za ko­rup­ci­ju na vi­so­kom ni­vou. U dva slu­ča­ja biv­ši gra­do­na­čel­ni­ci su osu­đe­ni u pr­vom ste­pe­nu, ali su­đe­nja su u to­ku. Ne­ko­li­ko is­tra­ga je u to­ku, ali ne­ki slu­ča­je­vi vi­so­kog pro­fi­la ni­ka­da ni­je­su bi­li pred­met ozbilj­ne is­tra­ge. Po­li­tič­ke vla­sti tre­ba da obez­bi­je­de da or­ga­ni za spro­vo­đe­nje za­ko­na u pot­pu­no­sti bu­du ovla­šće­ni da se efi­ka­sno i ne­pri­stra­sno po­na­ša­ju ka­da is­tra­žu­ju na­vo­de o ko­rup­ci­ji. U slu­ča­je­vi­ma ko­ji uklju­ču­ju ni­ži i sred­nji ni­vo ko­rup­ci­je, su­do­vi če­sto od­re­đu­ju ka­zne is­pod mi­ni­mal­nih ka­zni pro­pi­sa­nih u Kri­vič­nom za­ko­ni­ku – na­vo­di se u iz­vje­šta­ju o na­pret­ku.
U Bri­se­lu sma­tra­ju da je ko­or­di­na­ci­ja me­đu in­sti­tu­ci­ja­ma uklju­če­nim u pro­ces pri­stu­pa­nja EU oja­ča­na, ali da i da­lje ima pro­sto­ra za po­bolj­ša­nje.
–Tran­spa­rent­nost i uklju­če­nost ak­te­ra mo­ra bi­ti po­bolj­ša­na. Jav­ne fi­nan­si­je na lo­kal­nom ni­vou mo­ra­ju bi­ti kon­so­li­do­va­ne, a bu­džet­ske po­zi­ci­je, tran­spa­rent­nost, efi­ka­snost i od­go­vor­nost je­di­ni­ca lo­kal­ne sa­mo­u­pra­ve oja­ča­ne – na­gla­še­no je u iz­vje­šta­ju.
Iz EK su su­ge­ri­sa­li da je po­treb­no po­bolj­ša­ti sa­rad­nju iz­me­đu Vla­de i NVO, a za­bri­nja­va ih što su ne­ki ak­ti­vi­sti ne­vla­di­nih or­ga­ni­za­ci­ja na me­ti lo­kal­nih me­di­ja na lič­noj osno­vi.
Oci­je­nje­no je da ni­je­su is­pu­nje­ni svi ci­lje­vi iz pret­hod­ne stra­te­gi­je re­for­me jav­nih slu­žbi i uka­za­no da Cr­noj Go­ri u na­red­noj go­di­ni pred­sto­ji usva­ja­nje no­ve stra­te­gi­je.
Na­vo­di se da je dr­ža­va umje­re­no sprem­na kad je u pi­ta­nju pra­vo­sud­ni si­stem.
–Pre­du­ze­ti su va­žni ko­ra­ci da bi se za­ko­no­dav­stvo uskla­di­lo sa evrop­skim stan­dar­di­ma i da bi se po­bolj­šao pro­fe­si­o­na­li­zam i ne­za­vi­snost. Fo­kus sa­da tre­ba da bu­de na im­ple­men­ta­ci­ji. Sa­da je po­treb­na pu­na im­ple­men­ta­ci­ja si­ste­ma za­po­šlja­va­nja, pro­fe­si­o­nal­ne pro­cje­ne i na­pre­do­va­nja – oci­je­nje­no je iz Evrop­ske ko­mi­si­je.
Za­pa­že­no je da su­do­vi uspi­je­va­ju da se no­se sa pri­li­vom no­vih slu­ča­je­va, uz na­po­me­nu da se mo­ra na­sta­vi­ti sa sma­nje­njem bro­ja slu­ča­je­va na če­ka­nju. Iz EK uka­zu­ju da Cr­na Go­ra ni­je uspje­la da zna­čaj­no sma­nji broj za­o­sta­lih pred­me­ta.
–Da­lji op­šti na­pre­dak u pre­go­vo­ri­ma sa EU za­vi­si­će i od na­pret­ka u obla­sti vla­da­vi­ne pra­va i kre­di­bil­nih re­zul­ta­ta u bor­bi pro­tiv or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la i ko­rup­ci­je – po­ru­ču­ju iz Evrop­ske ko­mi­si­je.
Pre­ma iz­vje­šta­ju EK, Cr­na Go­ra tre­ba da in­ten­zi­vi­ra stra­te­ško pla­ni­ra­nje u ve­zi sa kli­mat­skim pro­mje­na­ma i da oja­ča ad­mi­ni­stra­tiv­ne ka­pa­ci­te­te, kao i da na­pra­vi od­luč­ne na­po­re da za­šti­ti Ul­cinj­sku so­la­nu i upra­vlja tim pod­ruč­jem.M.V.


Ne­do­pu­sti­vo po­stu­pa­nje Vla­de

Iz­vje­štaj Evrop­ske ko­mi­si­je o na­pret­ku po­tvr­đu­je da ne­ma zna­čaj­nog na­pret­ka na naj­va­žni­jim po­lji­ma, ili da je on ve­o­ma ogra­ni­čen, sa­op­šte­no je iz So­ci­ja­li­stič­ke na­rod­ne par­ti­je.
–Vla­da Cr­ne Go­re je na ne­do­pu­stiv na­čin za­ne­ma­ri­la broj­ne oba­ve­ze i iza­zo­ve iz evrop­ske in­te­gra­ci­o­ne agen­de ko­ji su i da­lje osta­li ne­re­a­li­zo­va­ni ili sa­mo dje­li­mič­no re­a­li­zo­va­ni – re­kao je po­sla­nik SNP-a Dan­ko Ša­ran­čić.
Pre­ma nje­go­voj ocje­ni, ap­so­lut­no je ne­do­pu­sti­va i po­ra­ža­va­ju­ća či­nje­ni­ca da i po­sli­je vi­še­de­ce­nij­skog raz­vo­ja de­mo­kra­ti­je dr­ža­va ne­ma nor­ma­lan i de­mo­krat­ski iz­bor­ni pro­ces.
–Tu re­al­nost Evrop­ska ko­mi­si­ja ja­sno pre­po­zna­je – is­ta­kao je Ša­ran­čić.
Po­li­tič­ki di­rek­tor DPS-a Tar­zan Mi­lo­še­vić na­veo je da je iz­vje­štaj Evrop­ske ko­mi­si­je po­tvr­dio da je di­ja­log u okvi­ru in­sti­tu­ci­ja je­di­ni is­pra­van i pri­hva­tljiv de­mo­krat­ski put za sve par­ti­je. On je do­dao da su u DPS-u za­do­volj­ni tom kon­sta­ta­ci­jom, osta­lim na­vo­di­ma iz iz­vje­šta­ja, kao i iz­ja­va­ma evrop­skog ko­me­sa­ra Jo­ha­ne­sa Ha­na.
Funk­ci­o­ner Po­zi­tiv­ne Alek­san­dar Ra­žna­to­vić ka­že da je ton iz iz­vje­šta­ja EK oče­ki­van.
–Bez pu­ne pri­mje­ne iz­bor­nog za­ko­no­dav­sta, ne mo­že se ići na pred­sto­je­će iz­bo­re. Po­zi­tiv­na je uka­zi­va­la na ne­do­sta­tak mjer­lji­vih re­zul­ta­ta u bor­bi pro­tiv or­ga­ni­zo­va­nog kri­mi­na­la i ko­rup­ci­je na vi­so­kom ni­vou – na­veo je Ra­žna­to­vić.


Ni­je­su is­po­što­va­ne pre­po­ru­ke Ko­mi­si­je za no­vi­na­re

Pre­ma ana­li­zi EK, za­bri­nja­va­ju pri­mje­ri na­pa­da na me­di­je to­kom iz­vje­štaj­nog pe­ri­o­da iako ih je ma­nje ne­go u pret­hod­nim go­di­na­ma.
–Slu­ča­je­vi na­si­lja nad me­di­ji­ma i da­lje su ne­ri­je­še­ni, uklju­ču­ju­ći i ubi­stvo glav­nog ured­ni­ka „Da­na” 2004. go­di­ne. Ne­ma in­for­ma­ci­ja o mo­ti­vi­ma i na­lo­go­dav­ci­ma tog zlo­či­na –pod­sje­ća­ju iz EK, uz na­po­me­nu da je po­treb­no u pot­pu­no­sti ri­je­ši­ti to ubi­stvo.
Iz EK na­vo­de da je Vla­da 2013. go­di­ne osno­va­la ko­mi­si­ju za­du­že­nu da pra­ti is­tra­ge o slu­ča­je­vi­ma na­si­lja nad no­vi­na­ri­ma i imo­vi­nom me­di­ja.
–Ona se sa­sto­ji od pred­stav­ni­ka me­di­ja, or­ga­ni­za­ci­ja ci­vil­nog dru­štva i pred­stav­ni­ka dr­žav­nih or­ga­na, a njen man­dat je pro­du­žen do kra­ja 2015.go­di­ni. Ko­mi­si­ja je 2014.go­di­ne da­la pre­po­ru­ke o pri­o­ri­tet­nim slu­ča­je­vi­ma i ubr­za­nju rje­ša­va­nja naj­va­žni­jih slu­ča­je­va na­pa­da. Te pre­po­ru­ke ni­su u pot­pu­no­sti po­što­va­ne od Vla­de, pri­je sve­ga ona o no­vom ras­pi­si­va­nju na­gra­de za svje­do­ke u sta­ri­jim slu­ča­je­vi­ma i iden­ti­fi­ko­va­nju ne­do­sta­ta­ka u is­tra­ga­ma na­pa­da – uka­zu­ju iz EK, uz na­po­me­nu da se mo­ra obra­ti­ti po­seb­na pa­žnju na obez­bje­đi­va­nje ne­za­vi­sno­sti Jav­nog ser­vi­sa RTCG.


Uslov i Ul­cinj­ska so­la­na

Iz Cen­tra za za­šti­tu i pro­u­ča­va­nje pti­ca (CZIP) is­ti­ču da je iz­vje­štaj EK o na­pret­ku u okvi­ru po­gla­vlja 27 de­fi­ni­sao pi­ta­nje za­šti­te Ul­cinj­ske so­la­ne kao je­dan od tri po­seb­no na­zna­če­na uslo­va. CZIP uka­zu­je da je u okvi­ru po­gla­vlja 27, po­red stra­te­škog pla­ni­ra­nja u obla­sti kli­mat­skih pro­mje­na, ja­ča­nja ad­mi­ni­stra­tiv­nih ka­pa­ci­te­ta i in­ten­ziv­ni­jeg ra­da na do­no­še­nju stra­te­gi­ja i ak­ci­o­nih pla­no­va, na­zna­če­no i pi­ta­nje za­šti­te Ul­cinj­ske so­la­ne.
LGBT fo­rum „Pro­gres”, LGBT So­ci­jal­ni cen­tar, In­sti­tut za LGBT tu­ri­zam i Re­li­gij­ski sa­vjet LGBT za­jed­ni­ce po­zdra­vi­li su iz­vje­štaj o na­pret­ku i oci­je­ni­li da su pred­sta­vlje­ne sve su­štin­ske či­nje­ni­ce ko­je se od­no­se na stvar­ni ži­vot i po­lo­žaj te za­jed­ni­ce.


Kri­ti­ke zbog ne­ri­je­še­nih afe­ra

Evrop­ski am­ba­sa­dor Mi­tja Drob­nič na­gla­sio je na pred­sta­vlja­nju iz­vje­šta­ja u Pod­go­ri­ci da se u tom do­ku­men­tu kon­sta­tu­je da je Cr­na Go­ra na­pre­do­va­la ka is­pu­nja­va­nju kri­te­ri­ju­ma.
–Na pod­ruč­ju po­li­tič­kih kri­te­ri­ju­ma, kon­sta­to­va­no je da je Cr­na Go­ra na­pra­vi­la ne­ke zna­čaj­ne ko­ra­ke po pi­ta­nju za­kon­skih okvi­ra. Ali, u idu­ćem pe­ri­o­du tre­ba­lo bi da do­đe do im­ple­men­ta­ci­je tih za­ko­na – sa­op­štio je Drob­nič.
On je do­dao da se iz­vje­štaj osvr­će i na pro­te­ste, te da je to u tekst do­da­to u po­sled­njem mo­men­tu
–Evrop­ska ko­mi­si­ja oče­ku­je da će pre­ko­mjer­na upo­tre­ba si­le, sa bi­lo ko­je stra­ne, bi­ti is­pi­ta­na – po­ru­čio je am­ba­sa­dor EU.
Na na­še pi­ta­nje da li će bi­ti po­sle­di­ca, s ob­zi­rom na to da je u iz­vje­šta­ju kon­sta­to­va­no da ne­ma po­li­tič­kog i prav­nog epi­lo­ga afe­re „Sni­mak”, on je re­kao da je kon­sta­to­va­no da ni­je bi­lo po­li­tič­ke od­go­vor­no­sti po tom pi­ta­nju.
–To je kon­sta­ta­ci­ja ko­ja sto­ji i ja ne mo­gu re­ći ni­šta vi­še i ka­kve će to ima­ti po­slje­di­ce. To je kri­tič­ka kon­sta­ta­ci­ja – po­ja­snio je Drob­nič.
Upi­tan da pro­ko­men­ta­ri­še to što su pro­šle tri go­di­ne od po­čet­ka pre­go­vo­ra a dr­ža­va je u ne­kim obla­sti­ma tek u po­čet­noj fa­zi uskla­đi­va­nja, on je ka­zao da ne po­sto­je ja­sni kri­te­ri­ju­mi za tem­po na­pret­ka.
–Ne po­sto­ji oče­ki­va­ni tem­po. Ko­mi­si­ja ne­ma kri­te­ri­ju­me na osno­vu ko­jih bi oci­je­ni­la da je dr­ža­va na­pre­do­va­la br­zo, ili ne – re­kao je Drob­nič.


CE­AK: Ima ne­tač­nih in­for­ma­ci­ja

Cen­tral­no­e­vrop­ska alu­mi­ni­jum­ska kom­pa­ni­ja (CE­AK), je­dan od naj­ve­ćih kre­di­to­ra KAP-a, sa­op­šti­la je da opre­zno po­zdra­vlja iz­vje­štaj EK o Cr­noj Go­ri, uz na­po­me­nu da su za­do­volj­ni što je po­me­nut nji­hov spor sa cr­no­gor­skim vla­sti­ma zbog ile­gal­ne eks­pro­pri­ja­ci­je KAP-a.
–Za raz­li­ku od pret­hod­nih iz­vje­šta­ja i re­zo­lu­ci­je Evrop­skog par­la­men­ta iz mar­ta ove go­di­ne, u no­vom iz­vje­šta­ju se ne po­mi­nju kri­tič­ne po­li­tič­ke i fi­nan­sij­ske po­sle­di­ce ner­je­ša­va­nja spo­ra oko KAP-a, i to u vri­je­me ka­da se če­ka­ju od­lu­ke u me­đu­na­rod­nim ar­bi­tra­ža­ma ko­je su zna­ča­jan ri­zik po cr­no­gor­sku eko­no­mi­ju. Osim to­ga, ovaj iz­vje­štaj zah­ti­je­va va­žno raz­ja­šnje­nje. U nje­mu pi­še da je zad­nja ra­ta za pro­da­ju KAP-a is­pla­će­na u av­gu­stu. Me­đu­tim, ta in­for­ma­ci­ja ni­je tač­na i EK su mo­žda na­mjer­no po­gre­šno in­for­mi­sa­li u tom po­gle­du – is­ta­kli su iz CE­AK-a.


Kri­vo­ka­pić: Ne mo­že­mo na­pri­jed bez fer iz­bo­ra

Am­ba­sa­dor EU Mi­tja Drob­nič uru­čio je iz­vje­štaj o na­pret­ku čel­ni­ku cr­no­gor­skog par­la­men­ta Ran­ku Kri­vo­ka­pi­ću, ko­ji je ka­zao da ne mo­že bi­ti ni­jed­nog ključ­nog is­pu­nja­va­nja za­da­ta­ka ako ne­ma slo­bod­nih i fer iz­bo­ra,
–To je sle­de­ći ve­li­ki iza­zov i mi smo već kre­nu­li u po­stu­pak – re­kao je Kri­vo­ka­pić.
On je pod­sje­tio da je o stva­ra­nju uslo­va za fer iz­bo­re raz­go­va­rao sa pred­stav­ni­ci­ma svih po­li­tič­kih su­bje­ka­ta iz­u­zev De­mo­krat­skog fron­ta.
Upi­tan ka­ko tu­ma­či dio iz­vje­šta­ja u kom se na­vo­di da ni­je ra­svi­je­tlje­na zlo­u­po­tre­ba dr­žav­nih re­sur­sa u iz­bor­nom pro­ce­su i ko tre­ba da sno­si po­li­tič­ku od­go­vor­nost, Kri­vo­ka­pić je ka­zao da tre­ba da ob­ra­du­je to što su me­di­ji je­dan od ključ­nih ele­me­na­ta raz­vo­ja po­li­tič­kog si­ste­ma i de­mo­kra­ti­je u Cr­noj Go­ri.
– Ono što ne mo­že ob­ra­do­va­ti je­ste kon­sta­ta­ci­ja da ne­ma na­pret­ka na go­di­šnjem ni­vou, ko­ja je ušla u iz­vje­štaj. Pi­ta­nja ko­ja su po­me­nu­ta su pri­o­ri­tet – na­veo je Kri­vo­ka­pić.
Drob­nič je ka­zao da iz­vje­štaj tre­ba da bu­de pod­strek i ori­jen­tir, ne sa­mo za dr­ža­vu kan­di­da­ta, ne­go i za dr­ža­ve čla­ni­ce EU, ko­je ima­ju mo­guć­nost da vi­de do­kle je do­šao pro­ces in­te­gra­ci­je.
Uru­če­nju iz­vje­šta­ja EK pri­su­stvo­va­li su po­sla­ni­ci, pred­stav­ni­ci NVO sek­to­ra i di­plo­mat­skog ko­ra, kao i zva­nič­nik EK Dirk Lan­ge. Pri­je uru­če­nja, Kri­vo­ka­pić je raz­go­va­rao i sa glav­nim i od­go­vor­nim ured­ni­ci­ma me­di­ja, a tom sa­stan­ku je pri­su­stvo­vao i v.d. glav­nog i od­go­vor­nog ured­ni­ka „Da­na” Mla­den Mi­lu­ti­no­vić.


Raz­li­či­te re­ak­ci­je

Ovo­go­di­šnji iz­vje­štaj o na­pret­ku Cr­ne Go­re naj­po­zi­tiv­ni­ji je do sa­da, oci­je­nio je glav­ni pre­go­va­rač u pre­go­vo­ri­ma sa EU Alek­san­dar An­dri­ja Pe­jo­vić. Na bri­fin­gu s no­vi­na­ri­ma ka­zao je da po­gla­vlja 23 i 24 ni­je­su pro­ble­ma­tič­na.
– Ono što ne­do­sta­je je­ste jed­no bo­lje po­ve­zi­va­nje i ve­ći rad na­ših agen­ci­ja ko­je spro­vo­de za­kon, na is­tra­žnim dje­lat­no­sti­ma ka­da su u pi­ta­nju ši­re kri­mi­nal­ne mre­že, od­no­sno po­ve­zi­va­nje kri­mi­nal­nih mre­ža u re­gi­o­nu i iz­van re­gi­o­na – ka­zao je Pe­jo­vić.
Po­vo­dom ob­ja­vlji­va­nja iz­vje­šta­ja o na­pret­ku re­a­go­vao je i po­sla­nik nje­mač­kog Bun­de­sta­ga Jo­sip Ju­ra­to­vić, ko­ji je re­kao da po­li­tič­ke eli­te na za­pad­nom Bal­ka­nu u stva­ri ne že­le ni­ka­kve pro­mje­ne jer pro­fi­ti­ra­ju od ko­rum­pi­ra­nog si­ste­ma.
– One se sa­mo spo­lja či­ne sprem­ni­ma na re­for­me, či­sto da bi po­no­vo po­bi­je­di­le na iz­bo­ri­ma. Ove eli­te zna­ju – čim nji­ho­ve dr­ža­ve po­sta­nu funk­ci­o­nal­ne prav­ne dr­ža­ve, nji­ho­ve kri­mi­nal­ne ma­hi­na­ci­je će bi­ti ot­kri­ve­ne – re­kao je Ju­ra­to­vić.


DF: EU ne re­a­gu­je na fi­ja­sko „iz­grad­nje po­vje­re­nja“

Funk­ci­o­ner DF-a Ko­ča Pa­vlo­vić re­kao je ju­če da se Cr­na Go­ra u ovom tre­nut­ku na­la­zi u fa­zi naj­ve­će in­sti­tu­ci­o­nal­ne i ustav­ne kri­ze od ob­no­ve dr­žav­ne ne­za­vi­sno­sti.
–Ovaj re­žim i nje­go­ve in­sti­tu­ci­je de­le­gi­ti­mi­sa­ni su još pri­je dvi­je go­di­ne ob­ja­vlji­va­njem ma­te­ri­ja­la iz afe­re „Sni­mak“, ko­ja još ni­je ra­svi­je­tlje­na, upr­kos čvr­stim obe­ća­nji­ma ko­ja smo ta­da do­bi­li od Bri­se­la. Po­ku­šaj ta­ko­zva­ne „iz­grad­nje po­vje­re­nja u iz­bor­ni si­stem“ kroz di­ja­log unu­tar Skup­šti­ne do­ži­vio je fi­ja­sko. Po­ka­za­lo se da je to od po­čet­ka bi­la re­žim­ska pre­va­ra ko­ja je osmi­šlje­na i od­i­gra­na od stra­ne Ran­ka Kri­vo­ka­pi­ća. Mo­ra se pri­mi­je­ti­ti da je i to re­a­li­zo­va­no pod po­kro­vi­telj­stvom EU, ko­ja ni­je bi­la u sta­nju da ade­kvat­no re­a­gu­je na oči­gled­ni fi­ja­sko te „iz­grad­nje po­vje­re­nja“ – na­gla­sio je Pa­vlo­vić.


Tra­že dje­lo­tvor­ne ka­zne za ko­rup­ci­ju

Di­rek­tor Ak­ci­je za ljud­ska pra­va Tea Gor­janc Pre­le­vić ka­za­la je da je op­šta ocje­na EK da je Cr­na Go­ra do­ne­kle osred­nje sprem­na za in­te­gra­ci­je u EU i to za­to što je, ge­ne­ral­no po­sma­tra­no, do­ni­je­la za­ko­ne ko­ji­ma je pri­hva­ti­la evrop­ske stan­dar­de i osno­va­la po­treb­ne in­sti­tu­ci­je.
–Sa­da se oče­ku­je da ti za­ko­ni bu­du pri­mi­je­nje­ni. To su za­ko­ni ko­ji ure­đu­ju iz­bo­re, pra­vo­su­đe, dr­žav­nu upra­vu. Re­zul­ta­ti se po­seb­no oče­ku­ju u obla­sti utvr­đi­va­nja od­go­vor­no­sti i onih ko­ji su za­po­sle­ni u dr­žav­noj upra­vi, pra­vo­su­đu... Tra­ži se dje­lo­tvor­no ka­žnja­va­nje za ko­rup­ci­ju na naj­vi­šem ni­vou, za kr­še­nje ljud­skih pra­va, za tor­tu­ru, za na­pa­de na no­vi­na­re, za rat­ne zlo­či­ne... Tra­ži se da Cr­na Go­ra u na­red­nom pe­ri­o­du uvjer­lji­vo po­ka­že da će se u dr­žav­noj upra­vi i pra­vo­su­đu na­pre­do­va­ti sa­mo po za­slu­ga­ma i da će se do­sled­no utvr­đi­va­ti od­go­vor­nost za pro­pu­ste. Po mom mi­šlje­nju, pri­mje­na za­ko­na i do­ka­zi­va­nje da Cr­na Go­ra ima in­sti­tu­ci­je ko­je su sprem­ne i spo­sob­ne da utvr­de od­go­vor­nost za kr­še­nje za­ko­na ključ­na je da bi u ovoj, od­no­sno na­red­noj go­di­ni, na­pre­do­va­la da­lje ka EU. Mi­slim da to ovaj iz­vje­štaj ne­dvo­smi­sle­no po­ru­ču­je – re­kla je Gor­janc Pre­le­vić, pre­no­si RFE.
Pred­stav­nik CRN­VO i član Sa­vje­ta RTCG Go­ran Đu­ro­vić re­kao je da ni­je ni­ka­kvo iz­ne­na­đe­nje ocje­na u iz­vje­šta­ju o na­pret­ku ko­ja se od­no­si na sta­nje u Jav­nom ser­vi­su i nje­go­vu pot­pu­nu bli­skost i za­vi­snost od vla­da­ju­će par­ti­je u Cr­noj Go­ri.


Luk­šić: Re­al­no

Am­ba­sa­dor EU Mi­tja Drob­nič uru­čio je iz­vje­štaj i še­fu di­plo­ma­ti­je Igo­ru Luk­ši­ću, ko­ji je na­kon tog či­na ka­zao no­vi­na­ri­ma da iz­vje­štaj pred­sta­vlja re­a­lan pri­kaz sta­nja stva­ri.
– Svje­sni smo da u na­red­nom pe­ri­o­du tre­ba ulo­ži­ti pu­no na­po­ra i u smi­slu pri­mje­ne za­ko­no­dav­stva – na­veo je Luk­šić.


Po­ka­za­li fo­to­gra­fi­je po­li­cij­ske bru­tal­no­sti

Uoči kon­fe­ren­ci­je za no­vi­na­re pred­stav­ni­ka EK i pred­sta­vlja­nja iz­vje­šta­ja ko­mi­si­je o Cr­noj Go­ri za 2015. go­di­nu, gru­pa ak­ti­vi­sta DF-a i čla­no­vi „Al­ter­na­ti­ve” do­če­ka­li su is­pred EU in­fo cen­tra pred­stav­ni­ke EK i upu­ti­li im po­ru­ku o to­me ka­kvo je stvar­no sta­nje u na­šoj ze­mlji.
–Sma­tra­mo da je ne­do­pu­sti­vo da u ze­mlji ko­ja hva­ta pri­klju­čak sa EU po­li­ci­ja na naj­bru­tal­ni­ji na­čin pre­bi­ja gra­đa­ne ko­ji su iza­šli na uli­ce ka­ko bi se po­bu­ni­li pro­tiv ne­iz­dr­ži­vog so­ci­o­e­ko­nom­skog sta­nja – sa­op­šti­li su uče­sni­ci per­for­man­sa.
Oni su pred­stav­ni­ci­ma EK po­ka­za­li fo­to­gra­fi­je ko­je su na­sta­le na­kon raz­bi­ja­nja pro­te­sta ko­ji je or­ga­ni­zo­vao DF 24. ok­to­bra.

Komentari

Komentari se objavljuju sa zadrškom.

Zabranjen je govor mržnje, psovanje, vrijedjanje i klevetanje. Nedozvoljen sadržaj neće biti objavljen.

Prijavite neprikladan komentar našem MODERATORU.

Ukoliko smatrate da se u ovom članku krši Kodeks novinara, prijavite našem Ombudsmanu.

Uslovi korišćenja

Svako neovlašćeno korišćenje sadržaja štampanog i on-line izdanja Dana kažnjivo je i vlasnik prava shodno Zakonu o autorskim i srodnim pravima ima pravo na zaštitu od istog, kao i na naknadu štete prouzrokovane takvim radnjama. Zabranjeno je svako objavljivanje, modifikovanje, kopiranje, štampanje, reprodukovanje, distribuiranje ili na drugi način javno prikazivanje podataka, tekstova, fotografija i informacija iz naših izdanja, bez pisane saglasnosti Jumedia Mont doo.

MARKETING
loading...
Dan - novi portal
Predaja pomena on-line

Najčitanije danas

INFO

Cjenovnik i pravila o medijskom predstavljanju u toku kampanje za izbore za odbornike u SO Herceg Novi koji će biti održani 9. maja 2021.godine.

Pravila lokalni
Jumedia Mont d.o.o.

Cjenovnik - Radio D

Pravila o medijskom predstavljanju

Pravila lokalni
M.D.COMPANY d.o.o.

Cjenovnik - Radio D+

INFO

Zaštitnika prava čitalaca Dan-a

OMBUDSMAN

kontakt:

ombudsman@dan.co.me

fax:

+382 20 481 505

Pogledajte POSLOVNIK

Pratite rad OMBUDSMANA

Pogledajte IZVJEŠTAJE

Karikatura DAN-a
Karikatura
Pogledaj sve karikature >>>

Najčitanije - 7 dana


 

Prognoza dana

 



 

Developed by Beli&Boris - (c) 2005 "Dan"